S koupí chalupy na venkově jsme pořídili malou zahrádku. Bylo na ní pár ovocných stromů a pár tulipánů v zemi. A tak jsme začali s postupnými úpravami. Pořídili jsme nové ovocné keře, další ovocné stromy. S každou návštěvou zahradnictví jsme přivezli nové kytky, abychom je vyzkoušeli. Ne všechno přežilo. Ale nevzdali jsme to. Časem přibývala rajčata, papriky, okurky ... povedly se i cukety, dýně. Každý rok něco nového. Postupně jsme přišli na to, že si chceme vypěstovat co nejvíc věcí sami, a to hlavně bez použití chemie. Nesnažili jsme se dosáhnout metrákových výnosů krásného ovoce a zeleniny, ale naším cílem byly zdravé, chutné, domácí produkty, jako z ekologického zemědělství. Čerstvě utržené jsou totiž nejlepší. A měli bychom si uvědomit, že i pro nás samé je nejlepší konzumace veškerého ovoce a zeleniny nejlepší v době jejich přirozené plodnosti.
Po pár letech jsme pořídili včely, aby naše záhony byly živější. Není nic víc uklidňujícího než je pozorovat, jak s pílí sobě vlastní létají po celé zahradě. Na jaře se radostně slétají na kvetoucí vrbu nebo krokusy, pak rozezní svůj koncert na kvetoucí staré meruňce, aby se v létě slétaly a užívaly si všech chutí, co naše malá zahrádka poskytuje – květy šípkových a okrasných růží, ostružin, malin, bylinek nebo rajčat a paprik. Při první sezóně nám daly i pár kilo medu, ale my jsme byli spokojení, protože jsme je nepořizovali na velkoprodukci medu, ale pro radost a opylování.
Taky jsme začali uvažovat, jak jinak na likvidaci škůdců. Problémem byli slimáci. Přestali jsme utrácet za různé granule a posypy, a pořídili jsme přirozeného nepřítele - tři indické běžce. Činili se celé léto. A kromě vybírání všech těch slimáků a šneků snáší i vejce. Kachní vejce jsou nejlepší na pečení, protože mají větší žloutek.
Postupně nám zahrádka začala být malá. A protože nás to opravdu začalo hrozně bavit, a občas nám někdo pochválil chuť rajčat a paprik, rozhodli jsme se tomu věnovat víc času. V loňském roce jsme pronajali další pozemek a začali dosud nevyužívanou louku uprostřed obce přeměňovat na místo, kde od jara do podzimu stále něco pokvete a poroste. Zasadili jsme desítky ovocných stromů a keřů. Tisíce cibulovin. Nakoupili semínka bylinek a květin. Dali jsme si za cíl vybudovat místo, kde budou k dostání čerstvé bylinky, některá sezónní zelenina a ovoce i řezané květiny do vázy. Místo, kam bude možné přijet, projít se, přivonět k různým vůním, nebo jen posedět a vychutnat si v klidu třeba obyčejnou vodu s příchutí bylinek.
Líbí se nám koncept přírodních zahrad a ekologického pěstování bez chemie, proto se budeme snažit vše uspořádat a hospodařit tak, abychom co nejméně poškodili ten kus krásné louky uprostřed naší vesnice. Samozřejmě, že nám to musí i vydělat na obživu, ale určitě nepůjdeme cestou drancování půdy a zvyšování výnosů sypáním desítek kil chemického hnojiva. Pořídíme radši hejno slepic, protože zkvašené slepičince jsou to nejlepší hnojivo. A taky vyzobou spoustu škodlivého hmyzu. Takže snad budou i domácí vajíčka.
Mezi záhony zůstanou pásy trávy a lučního kvítí, aby se v nich mohl skrýt užitečný hmyz, který také působí jako přírodní predátor proti škodlivému hmyzu. Také u nás najdete hmyzí domečky, ptačí budky i třeba kupy větví, aby se měli kam schovat ježci nebo hadi. I naše kachny přeneseme na nové, větší působiště, takže budou mít větší výběh a širší jídelníček. Ti všichni nám budou pomáhat budovat místo, kam, doufáme, budete rádi jezdit pro čerstvé a zdravé produkty.
Na našich stránkách a sociálních sítích Vás budeme pravidelně informovat, co je u nás nového k vidění, a jaká je naše aktuální nabídka. Budeme rádi, když je budete sledovat. Do budoucna bychom rádi jednou za čas uspořádali nějaká setkání – třeba bylinkový den, tulipánový den, kdy bude možné si vše osobně prohlédnout, vyslechnout nějakou přednášku a nejlépe si i něco odnést domů.